Zamaem Logo

مديريت گروه نشريات ضمايم همشهري از اواخر سال ١٣٨٦ به‌شكل رسمي آغاز بكار كرد. در اين بخش نظارت بر محتوا، مسايل اداري و اجرايي نشريات ضمايم همشهري شامل همشهري‌استان‌ها، همشهري ‌محله‌هاي بيست‌ودوگانه، همشهري‌مسافر، حقوق‌همشهري و دوچرخه و سه‌چرخه انجام مي‌شود و بخش ‌قابل‌‌توجهي از ويژه‌نامه‌هاي اين رسانه در حوزه‌هاي مختلف نيز توسط گروه ضمايم توليد و منتشر مي‌شود.

همشهری استانها

انتشار منظم ويژه‌نامه‌هاي استاني از خردادماه سال 85 شروع شد. در اين مدت، اين ويژه‌نامه‌ها توانسته‌اند با رويكردي بومي و منطقه‌اي، نقش بسزايي در ارتباط بيشتر با مخاطبان استان‌ها و شهرستان‌هاي مختلف كشور داشته باشند.
تحريريه مركزي استانها مشتمل بر گروه‌هاي گوناگون خبري در تهران در حال فعاليت است و علاوه بر ارسال مطالب از سوي سرپرستان و خبرنگاران استاني، خبرنگاران گروه‌ها به كار تهيه و توليد مطالب اختصاصي براي وي‍‍‍ژه‌نامه‌هاي استان‌هاي مختلف كشور اشتغال دارند.
علاوه بر استان‌هايي كه بعضاً چندين ويژه‌نامه در هفته حتي در 24 صفحه نيز براي آنها منتشر مي‌شود، مناطقي همچون شرق و غرب تهران نيز داراي ويژه‌نامه‌هاي هفتگي هستند. همچنين كيش، كاشان و چند شهر ديگر نيز داراي ويژه‌نامه‌هاي اختصاصي هفتگي هستند.
در حال حاضر بيش از 40 ويژه‌نامه استاني در هفته در تحريريه استان‌هاي روزنامه توليد مي‌شود.
همشهری مسافر

شهروندان تهرانی سالهاست که «مسافر» را می‌شناسند. ضمیمه روزهای فرد روزنامه همشهری که از روز دوم آبان 1386 مقابل چشم آنها آمده و از تهران و اتفاقاتش روایت‌‌ها كرده است.
اهالی مسافر، اتفاقات پایتخت در حوزه‌های «حمل‌ونقل و ترافیک، فرهنگی و اجتماعی و همچنین فنی و عمرانی» را به زبانی شیرین و با لحنی غیررسمی در ویژه‌نامه‌ای 16 صفحه‌ای به رشته تحریر درآورده و در قالب‌هایی چون گزارش، یادداشت، کارتون، روایت تصویری و ... در این رسانه مکتوب به زینت طبع می‌آرایند. بر این اساس هم اکنون تحریریه مسافر متشکل از قریب به 30 نیروی تمام‌وقت و نیمه‌وقت تحریریه ـ عکس و فنی در ساختمان ضمايم موسسه مستقر بوده و پوشش اخبار حوزه شهری را بر عهده گرفته‌اند.
دوچرخه و سه‌چرخه

دوچرخه (براي مخاطبان نوجوان ١٢ تا 17سال) و سه‌چرخه (براي مخاطبان كودك سال‌هاي اول دبستان و پيش‌‌دبستاني)، نشرياتي هستند كه در واحد دوچرخه منتشر مي‌شوند. سه‌چرخه در اصل هديه دوچرخه به كودكان است و فقط ماهي يكبار (در آخرين پنج‌شنبه هر ماه) با دوچرخه توزيع مي‌شود. تعداد صفحه‌هاي سه‌چرخه ١٦ صفحه (٨ صفحه دوچرخه) است.
از 15دي‌ماه 1379 كه اين هفته‌نامه منتشر مي‌شود تا به امروز، همواره كوشيده است علاوه بر پاسخگويي به نيازهاي مخاطبان به برقراري ارتباطي دوسويه با آنها بپردازد. سپردن بخش‌هايي از كار به نوجوانان و تشويق حضور آنها در تيم‌هاي خبرنگاري افتخاري، شعر، داستان و ديگر نوآوري‌ها، توانسته است نمونه ويژه‌اي از ارتباط بين رسانه و مخاطب را رقم بزند.
حقوق شهروندی

حقوق همشهری یکی از ضمایم هفتگی روزنامه همشهری است که هر دوشنبه به همراه روزنامه چاپ می‌شود و به یکی از مهمترین رسالت‌های شهرداری كه آموزش، تحقق و گسترش «حقوق شهروندی» است، بپردازد.
حقوق‌همشهری در راستای توجه به «حقوق شهروندی» و اصل «حاکمیت قانون» در 16 صفحه به موضوعات متعددی می‌پردازد تا هم نخبگان و مسئولان جامعه ـ اعم از حقوقدانان، سیاسیون، دولتمردان، نمایندگان مردم، استادان و دانشجویان ـ و هم شهروندان عادی بتوانند از مطالب آن بهره ببرند و در مسایل روزانه زندگی شخصی و کاری خود از اصول و قواعد قانونی در کنار اخلاق و تسامح اجتماعی استفاده کنند. در این میان حقوق همشهری سعی کرده بر قواعد عامی که شهروندان تهرانی با آن بیش از دیگران درگیر هستند تمرکز بیشتری داشته باشد. به همین دلیل دو صفحه کامل هر شماره از حقوق همشهری به «حقوق شهری» می‌پردازد و تمامی قوانین و مقررات عمومی ناظر به شهر (شهر تهران) و شهروندان را تحلیل و به زبان ساده بیان می‌کند. البته تنها در این دو صفحه به مسایل حقوق شهری و شهرداری پرداخته نمی‌شود و در صفحات دیگر به فراخور موضوع نیز در قالب گزارش و خبر حقوقی تحلیلی به موضوع شهر پرداخته می‌شود.
از صفحات پرمخاطب حقوق همشهری که برای تحریریه این ضمیمه نیز هم پرکار و هم بسیار خوشایند است صفحات سوالیه – صفحات 14 و 15- است. در این صفحات به سوالات شهروندان در خصوص مشکلات و دعاوی حقوقی‌شان پاسخ داده شده و به راهنمایی شهروندان برای داشتن یک زندگی مبتنی بر قانون پرداخته می‌شود. علاوه بر این دو صفحه، سر صفحه حقوق همشهری (بالای تمامی صفحات غیر از صفحه 16) حاوی نکات ساده حقوقی، «آیا می‌دانید که...» حقوقی ـ قضایی و اخبار حقوقی است.